Druhy mletí a přípravy kávy
Džezva
Káva, která se po umletí spojuje v drobné hrudky a připomíná moučkový cukr či pudr je určená pro džezvu.
Na přípravu této kávy potřebujeme džezvu, konvičku kónického tvaru, 7 g velmi jemně namleté kávy a 100 ml vody.
Do džezvy nalijeme studenou vodu přidáme čerstvou kávu a přivedeme k varu. Káva zpění a naplní konvičku po okraj. Kávu odstavíme a necháme pěnu spadnout. Zpěnění zopakujeme dvakrát až třikrát. Hotovou kávu naléváme z výšky 8 až 10 cm do šálků. Pokud chceme mít kávu sladkou, můžeme cukr v prázdné džezvě nad vařičem zkaramelizovat před nalitím vody a nasypáním kávy.
Espresso
Než začneme espresso připravovat je dobré mít vše nahřáto, šálky, kávovar, páku. Páka i kávovar musí být vyčištěný. Objem šálků na espresso je standardně 60 až 70 ml.
Kávu nameleme těsně před extrakcí, aby byla káva čerstvá a neztratila aroma a chuť. Meleme zrnko najemno, aby vzhled připomínal polohrubou mouku. Pokud bude káva příliš hrubá espresso je slabé. Pokud příliš jemná, káva bude hořká, málo krémová, přepálená s černými okraji v šálku.
Porce kávy 7 až 9 g. Kávu nasypeme do páky a upěchujeme pěchovadlem (tamperem).
Pěchovat umletou kávu musíme vždy rovnoměrně, jinak káva nebude přebírat chuť z celé dávky. Na správnou extrakci má také vliv síla pěchování, proto pěchujeme pokaždé stejně. Poté páku s kávou vložíme do kávovaru.
Kávovar předehřeje teplotu vody na 91-93 °C. Extrakce probíhá tlakem vody 9 barů. Doba extrakce trvá cca 25 vteřin. Výsledný objem kávy v šálku je cca 30 ml.
Moka konvička
Středně namletou kávu na hrubou mouku naplníme filtr ve středním dílu konvičky až po okraj (pro slabší kávu může být i méně). Hrubost kávy by měla být jemnější než pro french press, ale hrubší než pro přípravu espressa v kávovaru. Do spodní části konvičky nalijeme čerstvou předehřátou vodu maximálně pod pojistný ventil. Sešroubujeme oba díly konvičky a postavíme na vařič.
Voda začne probublávat přes kávový filtr a v horní nádobce se začne tvořit lahodná káva. Poznáme to podle syčivého zvuku. Po přebublání páry konvičku odstavíme a můžeme rozlít do šálku a podávat.
Hario V60 dripper (překapávač), chemex
Nádoba na přípravu kávy má trychtýřovitý (kónický tvar). Filtrování probíhá za pomoci papírových či bavlněných filtrů.
Kávu meleme na hrubo. Káva má vzhled a strukturu krupice. Vložíme papírový filtr do dripperu nebo chemexu a propláchneme ho vroucí vodou nad kuchyňským dřezem. Nasypeme do filtru čerstvou kávu, pro každou porci 10 g. Pokud máme dripper, postavíme ho na šálek nebo konvičku. Chemex stojí samostatně. Ohřejeme vodu na 93 °C a pomalu naléváme vodu z konvice, aby se káva namočila a zvlhčila. Půl minuty počkáme na její spaření. Poté pomalu krouživým pohybem dolejeme zbytek vody, 150 ml pro každou porci a necháme překapat.
Ideální teplota pro podávání je 55 °C v šálku větším než na espresso.
French press
Kávu umeleme na velmi hrubo s konzistencí připomínající cukr krystal. Filtrace probíhá přes sítko, které zachytí větší částečky kávy. Dáme vařit vodu k přípravě kávy a další vodu o objemu french pressu pro vypláchnutí nádoby. Připravíme umletou kávu. Vařenou vodou zahřejeme french press a poté vodu vylijeme. Zbývající vodu zchladíme na 90 °C (cca 0,5 minuty odstát), nasypeme kávu do french pressu, zalijeme a promícháme. Po 3 až 4 minutách začneme stlačovat píst dolů. Poté rozlíváme do šálků či do konvičky ke konzumaci.
Množství kávy dle velikosti nádoby:
- na 0,35 l cca 30 g kávy
- na 0,80 l cca 65 g kávy
- na 1 l cca 80 g kávy
Aeropress
Princip přípravy kávy v aeropressu je snadný, pomůcka k přípravě se skládá ze dvou plastových válců, které zapadají do sebe a papírového filtru. Stlačením filtru vytvoříme tlak k přefiltrování čerstvě namleté kávy. Káva se vytlačí přímo do šálku či konvičky.
Jemně pomeleme 15 až 20 g kávy. Založíme papírový filtr do sítka a zašroubujeme. Přístroj položíme filtrem na šálek. Nasypeme kávu a zalijeme cca 94 °C vodou o objemu cca 275 ml.
Navlhčíme píst s gumovým koncem, vložíme do nádoby a stlačíme. Přefiltrovanou kávu můžeme podávat.
Cold brew (studená cesta – ledová káva)
Na tuto přípravu můžeme použít french press. Množství 100 až 50 g kávy umeleme na velmi hrubo. Umletá káva svým vzhledem a konzistencí připomíná hrubozrnnou mořskou sůl. Poté zalijeme 1 litrem studené vody, necháme 12-16 hodin macerovat (louhovat). Kávový koncentrát přecedíme přes filtr a podáváme. Můžeme přidat led.
Pro alternativní způsoby přípravy kávy typu french press, dripper, chemex, kde louhování kávy probíhá přes filtr nižším tlakem je vhodnější káva méně pražená, světlejší, neboť vyniknou její svěžejší a ovocnější chutě a tóny. Ovšem kávu na tyto způsoby přípravy můžete použít i více praženou, tmavší, vše dle vašich chutí a preferencí.